Всички говорим за предстоящата криза, която се задава след две години пандемия,
печатане на пари и дестабилизация на пазара по всички възможни начини. Кризата е
факт – Федералният резерв и ЕЦБ вдигат лихвените проценти, което неминуемо ще
доведе до повишаване и на лихвите по кредитите. Накратко, парите вече няма да са
толкова евтини, а тегленето на кредит с цел покупка на имот ще стане не толкова
изгодно, колкото в последните 4-5 години.
Въпросът, който много хора си задават е, добре ли е все пак да се инвестира по време на
подобна криза, именно в имоти?
Отговора накратко е – да. Много е добре. Но нека да ви обясним защо.
Повишаването на лихвите по кредитите ще направи така, че хора, които са изтеглили по-
големи суми, отколкото могат да си позволят, ще имат затруднения в изплащането на
ипотеките си. Най-логичното нещо е да се отърват от този кредит преди банката да вземе
имота им. Това ще осигури на пазара едни бързи и лесни за договаряне имоти. Знаете, че
когато има повишено предлагане пък, цените неминуемо падат, или най-малкото
подлежат на коментар.
Същото ще се случи и с много строители, които строят с огромни кредити в милиони.
Техните кредити ще станат изключително неизгодни и логично, строителните фирми ще
се опитат да продадат възможно най-много имоти, независимо от цената, за да си
осигурят ликвидност. Ето ви още имоти на пазара.
Крайното обедняване на всички заради инфлацията, също ще доведе до момент, в който
някаква група хора, които имат имоти (например наследствен), но имат и множество
кредити ще искат да излязат от своята задлъжнялост чрез продажба на имот.
Всичко това прави покупката на имот по време на кризата нещо лесно и изгодно.
Важното е да не вярвате прекалено много на изказвания в социалните мрежи, че имотите
ще паднат с 30 до 50 процента. Защото това няма да се случи. Това, което можете да
очаквате в най-добрия случай е поевтиняване с около 15% от сегашното ниво. Също така,
не чакайте твърде дълго, за да видите дъното на имотния пазар, за да купите тогава,
защото е много вероятно да се окаже, че ще купувате отново на връх.
Най-важното нещо, което трябва да знаете при инвестициите с имоти е, че времето
работи във ваша полза. Независимо колко струва един имот сега, трябва да знаете, че
след 10-20 години той ще струва повече. А колко ще можете да изкарате от него през
това време, зависи изцяло от това колко добра идея за инвестиция имате.